هیرمانا
دوشنبه , آذر ۱۰ ۱۳۹۹
خانه / خرما کلوته / صادرات خرما کلوته فله به روسیه

صادرات خرما کلوته فله به روسیه

صادرات خرما کلوته به کشور هایی نظیر روسیه انجام می شود. بد نیست بدانید که فله خرما کلوته با قیمت های متفاوتی بسته به نوع و کیفیتی که دارد در جای جای ایران به فروش می رسد. این خرما به خاطر داشتن بازار فروش خوب داخلی و بین المللی، جزو خرما های پرفروش و پرطرفدار قرار گرفته است. آیا درباره مشخصات خرما کلوته اطلاعاتی در دست دارید؟
در بازار فروش شاید از نظر یک مصرف کننده و خریدار معمولی، تنوع خرما چندان زیاد نباشد، اما دانستن این مسئله که خرما یکی از متنوع ترین میوه های ایران است خالی از لطف نخواهد بود.
خرما های مختلفی با مشخصات گوناگون در بازار وجود دارند که برخی در زمره ارقام مهم تجاری قرار گرفته و برخی تنها در کارخانه های تولیدی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.
موضوع بحث ما در اینجا، خرما کلوته است که بد نیست در بخش های بعدی به صورت جامع و کامل درباره آن صحبت کنیم.
آیا از شرایط صادراتی خرما کلوته به بازارهای خارجی، چیزی می دانید؟
کدام مراکز فروش و صادرات خرما در کشور ما، مطمئن بوده اند؟

معرفی خرما رقم کلوته

این خرما، خرمای تولیدی در استان کرمان و شهرستان جیرفت می باشد. البته در اطراف جیرفت کرمان تعداد زیادی روستا وجود دارد که بخش عظیمی از مساحت آن ها را نخلستان های خرما کلوته تشکیل داده است.
این خرما از ویژگی ها و خصوصیات زیر برخوردار می باشد:

 1. خرمای نسبتاً درشتی است و سایز آن ۲ الی ۴ سانت می باشد.
 2. پوست این خرما نازک بوده و به رنگ قرمز است.
 3. میزان رطوبت خرمای کلوته برابر با ۱۳ تا ۲۳ درصد متغیر می باشد.
 4. در زمره خرما های نیمه مرطوب قرار می گیرد.
 5. از نظر ظاهری شبیه به خرمای مضافتی می باشد و …

با این مشخصات و ویژگی ها، تقریباً خرمای کلوته را شناختید. در ضمن باید گفت که این خرما در بازار با نام های دیگری هم شناخته می شود که در زیر به برخی اشاره شده است:

 • کلیته
 • کریته

خرما کلوته به خاطر ارزش غذایی بالا و خواص بسیاری که دارد، در خانواده های ایرانی به عنوان یک میان وعده خوشمزه و پرخاصیت شناخته می شود.
جالب توجه است که بازار فروش این خرما در ماه مبارک رمضان بهتر از هر وقت دیگری بوده و در این بازه زمانی نرخ فروش آن به شدت بالا می رود. در دیگر ماه های سال، قیمت خرمای کلوته به نسبت پایین بوده و بخش عظیم آن برای صادرات به کشور های دور و نزدیک آماده می شود.

صادرات خرما کلوته

خرما کلوته صادراتی چه ویژگی هایی دارد؟

در اوایل متن گفته شد که خرما کلوته جزو آن دسته از خرمای تولیدی در ایران است که ارقام تجاری محسوب می شوند و بخش زیادی از تولیدات سالانه آن ها به بازار فروش کشور های خارجی اختصاص پیدا می کند.
اما می دانید و آگاه هستید که خرما کلوته صادراتی با خرمای مناسب برای مصارف داخلی تفاوت هایی دارند و همین تفاوت ها، اختلاف قیمت آن دو در بازار فروش را سبب شده است.
برای همین، بد نیست درباره ویژگی های خرما صادراتی کلوته بیشتر بدانید:

 1. یکدست و سالم بودن خرما صادراتی بسیار حائز اهمیت است.
 2. کیفیت خرما صادراتی باید در حد اعلایی قرار داشته باشد.
 3. هیچگونه خرابی نباید در خرما های صادراتی وجود داشته باشد.
 4. خرما های صادراتی اصلاً نباید له و به هم چسبیده باشد. بلکه باید یکی یکی قابل جدا کردن باشد.
 5. خرمای صادراتی در مقایسه با خرما های مناسب برای مصرف داخلی، بایستی از بسته بندی استاندارد و شکیلی برخوردار باشد.

این ها علاوه بر اینکه ویژگی و مشخصات خرما صادراتی است، تفاوت میان خرمای مخصوص مصرف داخلی و صادراتی هم می باشد.
البته توجه داشته باشید که برخی از خرما ها تنها در ایران پرورش یافته و نمونه مصرف داخلی ندارند. خرمای کلوته جزو این خرما ها نیست و بخشی از تولیدات آن برای مصرف داخلی در نظر گرفته می شود.

صادرات خرما کلوته

از کجا خرما کلوته فله باکیفیت و مرغوب بخریم؟

در شهریور ماه که خرما کلوته از نخلستان های جیرفت و روستا های اطراف برداشت می شود، برای آماده سازی به کارخانه های بسته بندی انتقال پیدا می کند.
بخشی از خرما های برداشتی در کارخانه های آماده سازی که شسته شده و به حد استاندارد رسیده، بسته بندی می گردد و در بازار فروش توزیع می شود یا در دسترس شرکت های صادر کننده قرار خواهد گرفت.
بخش دیگر بعد از آماده شدن، به صورت فله و در تناژ بالا در اختیار خریداران فله خرما کلوته باکیفیت و مرغوب قرار می گیرند.
اگر بخواهیم خرما بسته بندی و فله را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم هر چند که خرما بسته بندی گران قیمت تر از خرما فله می باشد، اما از نظر بهداشتی و کیفیتی در سطح بالاتری قرار دارد.
البته این مسئله مرتبط با موارد استفاده خریدار از خرما کلوته بوده و ممکن است مصرف پذیرایی نداشته و در کارخانه های تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرد. در این حال، خرید خرما کلوته فله باکیفیت و مرغوب از درب کارخانه های آماده سازی با زیر قیمت بازار، بسیار مقرون به صرفه می باشد.
عدم دسترسی به کارخانه ها نباید سبب نگرانی شما شود. زیرا نمایندگی این کارخانه ها در برخی از شهر های کوچک و بزرگ ایران به خدمت رسانی مشغولند.

صادرات خرما کلوته

صادرات خرما کلوته به کشورهای اروپایی

متوجه شدید که بازار فروش داخلی و بین المللی خرما کلوته بسیار داغ است. ایران که دومین کشور صادر کننده خرما به بازار جهانی می باشد، قسمت اعظم صادرات خرما را به صادرات خرما کلوته اختصاص داده است.
البته هر ساله با توجه به اولویت ها، شرایط بازار و …، تعرفه های صادرات خرما کلوته، پیارم، کبکاب، مضافتی و … تغییر می کند.
از جمله اصلی ترین و بزرگ ترین خریداران خرمای کلوته، عبارتند از:

 • کشور های اروپایی
 • کشور های آمریکایی
 • روسیه
 • ترکیه
 • ارمنستان
 • افغانستان
 • پاکستان

صادرات خرما کلوته از ایران به کشور های دیگر چنین انجام می شود که اگر کیفیت خرما صادراتی از حد مشخصی پایین تر بود، اجازه ورود به بازار کشور مقصد را پیدا نکرده و مرجوع می شود. به خاطر همین مسئله است که تولید کنندگان دقت زیادی در انتخاب خرمای صادراتی ایران به کشور های دیگر دارند.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
نرجس فیروزی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09171347651
کانال تلگرام: Hirmana_co@
اینستاگرام: Hirmana_co
پست الکترونیکی: Hirmana.co@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش خرمای کلوته

قیمت فروش خرمای کلوته بسته بندی سال ۹۹

فروش خرمای کلوته سال ۹۹ با بسته بندی جذاب و قیمت ارزان هر روزه در …